Haber

Çin, İdeolojik Olarak Önyargılı Diplomatik Stratejisinden Dolayı Kanada’ya Sert Tepki Gösterdi

BEİJİNG, 29 Kasım (Xinhua) — Çin Pazartesi günü Kanada’nın “Çin’in yol açtığı riskleri hafifletmek” üzere tasarlanmış Asya-Pasifik bölgesi diplomatik stratejisine ideolojik önyargının hakim olduğunu söyleyerek ciddi endişe ve sert muhalefetini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian söz konusu açıklamayı günlük olağan basın toplantısında strateji hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine yaptı. Zhao, stratejide yer alan Çin hakkındaki içeriğin, sözde “Çin tehdidini” aşırı şekilde öne çıkardığını ve Çin’e yönelik temelsiz suçlamalarda bulunduğunu belirtti.

Zhao, “Çin tarafı bu durumdan önemli formda tasa duymakta ve bu duruma sert formda karşı çıkmaktadır ve Kanada tarafına yönelik önemli diplomatik teşebbüslerde bulunmuştur” diye konuştu.

Çin’in her zaman barışçıl kalkınmaya bağlı kaldığını ve açıklık ve kapsayıcılığı savunduğunu dile getiren Zhao, Çin’in sürekli dünya barışını savunduğunu, global kalkınmaya katkıda bulunduğunu ve memleketler arası sistemi desteklediğini vurguladı.

Çin’in kalkınmasının, dünya açısından fırsatlar yarattığına ve dünya barışına yönelik gücü artırdığına işaret eden Zhao, Çin’in elde ettiği kalkınma seviyesi ne olursa olsun asla hegemonya ya da genişleme peşinde koşmayacağını belirtti.

Zhao, “Dünya barışını gözeten ve ortak kalkınmayı teşvik eden kim? Soğuk Savaş zihniyetini canlandırmaya çalışan ve blok cepheleşmesini ön plana çıkaran kim? Uluslararası toplum hepsini çok iyi biliyor” tabirlerini kullandı.

Birbirlerinin iç işlerine karışmama prensibinin, devletler ortası alışverişlere hakim “altın kural” olduğunu söyleyen Zhao, Taiwan, Xinjiang ve Hong Kong’a ilişkin konuların tamamen Çin’in içişlerine ilişkin olduğunu ve bu mevzularda harici güçlerin birilerini suçlamasına müsaade verilmeyeceğini vurguladı.

Zhao, Çin tarafının ulusun egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını muhafaza azminde hiçbir tereddüt olmayacağını kelamlarına ekledi.

Zhao, “Kanada tarafı birçok vesileyle Çin’le olan ilişkilerine önem verdiğini ve geleceğe dönük olarak ilişkileri geliştirip büyütmeyi istediğini dile getirmiştir. Kanada tarafının bu ifadelerine uygun davranması, samimiyet ve iyi niyet sergilemesi, farklılıklarını devam ettirirken ortak zemin arayışında bulunması, Çin’e yönelik makul ve pratik politikalar benimsemesi ve taahhütlerini somut çabalarla yerine getirmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu