Haber

Lübnan Başbakanı’ndan Ayn el-Halva’daki çatışmaları durdurması istendi

BEYRUT, 4 Ağustos (Xinhua) — Lübnan’ın geçici başbakanı Najib Mikati Perşembe günü Filistinli liderleri ülkenin güneyindeki Ayn al-Halwa Filistin mülteci kampındaki silahlı çatışmaları durdurmaya çağırdı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Mikati açıklamayı Perşembe günü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Sidon’daki mülteci kampında Filistinli gruplar arasındaki son çatışmaları görüşmek üzere yaptığı telefon görüşmesinde yaptı. Mikati aynı amaçla Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi Azzam el-Ahmed’i ve Filistin’in Beyrut Büyükelçisi Ashraf Dabbur’u telefonla aradı.

Mikati, çatışmaların Lübnan’ın egemenliğini açıkça ihlal ettiğini, Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerinin güvenliği sağlamak ve çatışmaları durdurmak için üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Lübnan’daki Fetih Hareketi Genel Sekreteri Fethi Ebu El-Ardat Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fetih Hareketi’nin mülteci kampında beş gün süren şiddetli çatışmaların ardından ateşkesi yürürlüğe koymak için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Elnashra haber sitesi, El-Ardat’ın “Ateşkes konusunda bir sınavdan geçiyoruz ve bunun için çok çalışıyoruz” şeklinde sözlerine yer verdi.

Ayn el-Helva kampında Pazar sabahı erken saatlerde Fetih hareketi mensupları ile İslamcı gruplar arasında çıkan silahlı çatışmalarda en az 11 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

Çarşamba gecesi geç saatlerde şiddetlenen çatışmalar, Perşembe günü ihtiyatlı bir sükûnete dönüştü.

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da, genellikle rakip kümeler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu