Haber

Üretim fidanlığında yetişir, Kocaeli’yi yeşillendirir

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başiskele ilçesinde bulunan Üretim Fidanlığı’nda çeşitli tiplerde toplam 80 bin bitki bulunuyor. Her yıl üretim fidanlığından çıkan onbinlerce fidan Kocaeli’nin çeşitli bölgelerinde mühendislik, inşaat projeleri ve yeşil alanlarda kullanılarak kent yeşilleniyor.

Kullar Üretim Fidanlığında tohum, çelik, aşı ve yarı mamul bitkilerden üretim yapılmaktadır. Park ve Bahçeler Müdürlüğü burada Çınar, Ihlamur, Dişbudak, Akçaağaç, meyve fidanı ve daha birçok şifalı bitki üretiyor. Fidanlıkta replika ve saksılı olmak üzere iki çeşit üretim vardır.

Fidanlıkta bulunan fidan ve diğer bitkilerin bakımları aylık ve günlük olarak sistemli bir şekilde yapılmaktadır. Bakım kapsamında sulama, gübreleme ve ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Ekipler ayrıca fidanlıkta bitkilerin daha rahat büyüyebilmesi için yabancı ot eforu ve mekanik bakım çalışmaları da yapıyor. Bitkiler çelik tohumlu ve aşılı saksılarda yetiştirildikten sonra şehrin her yerinde ihtiyaç duyulan alanlarda kullanıldığı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu